باروش‌ها و وسایل نقلیه مختلفی می‌شود به سفر رفت. بخشی از این روش‌ها البته وابسته به سیستم‌ها و امکانات حمل و نقل محلی است. روش‌های معمول مسافرت با خودرو، اتوبوس، هواپیما و کشتی است. 

مسافرت با خودرو: معمولاً روش اصلی برای مسافرت، همین نوع است. بهترین ویژگی این روش این است که خود گردشگر طول مدت و مسیر سفرش را انتخاب می‌کند. به‌علاوه اینکه حرکت در جاده‌ها نسبتاً هزینه زیادی ندارد. یک مزیت مهم دیگر هم این است که گردشگر می‌تواند تمام وسایلش را با خودش حمل کند. در واقع این تنها روش مسافرت است که فرد از جلوی درب خانه‌اش راه می‌افتد و تا جلوی درب هتل یا مقصد مورد نظرش می‌رود، بدون اینکه لازم باشد وسایلش را جا به‌جا کند. بسته به مسیری که گردشگر انتخاب می‌کند، معمولاً امکانات زیادی هم در طول مسیر وجود دارد. از هتل و پمپ بنزین گرفته تا رستوران و پارک و ... . 
مسافرت با خودرو بیشترین سهم در مسافرت و گردشگری در دنیا را دارد که نزدیک به 77 درصد از کل مسافرت‌های دنیا را شامل می‌شود. علت آن هم هزینه پایین، استقلال و  انعطاف‌پذیری است.
گردشگر به‌علاوه می‌تواند به‌صورت ترکیبی سفر کند. یعنی می‌تواند با هواپیما و ... به محل مورد نظرش رفته و در هر شهری که هست، ماشین کرایه کند. البته این روش در ایران هنوز در همه شهرها جا نیفتاده است.

مسافرت با اتوبوس: اگر با اتوبوس بخواهید مسافرت بروید، تقریباً از همان مسیرهایی می‌روید که خودروهای شخصی می‌روند. برای بازدید از یک محل مشخص یا یک شهر، اتوبوس وسیله مناسبی محسوب می‌شود. ولی این شیوه دردسرهای خاص خودش را هم دارد. از جمله کمبود جا برای وسایل که به خاطر تعداد زیاد مسافران به وجود می‌آید. 

قطار: قبل از اینکه استفاده از خودروهای شخصی تا این گسترش پیدا کند، مردم دنیا با استفاده از قطار به گشت و گذار می‌رفتند. مسیرهای ریلی و قطارها اساساً بر اساس نیازهای صنعتی و تجاری تعیین و ساخته می‌شوند نه بر اساس اماکن جذاب برای توریست‌ها. همین باعث می‌شود که گردشگران معمولاً نتوانند صرفاً از قطار برای جا به‌جایی استفاده کنند. در اروپا قطارها مسیرهای طولانی را طی می‌کنند و ممکن است از چند کشور عبور کنند. همین باعث شده که در این کشورها بر روی قطارهای سریع‌السیر و گسترش شبکه ریلی سرمایه گذاری بیشتری شود. به‌ویژه اینکه در قطارها معمولاً امکانات رفاهی مناسبی وجود دارد. 

هواپیما: هواپیما مؤثرترین راه برای مسافرت یک گردشگر است. البته نه از نظر هزینه . همین باعث شده فقط 12.5 درصد از گردشگران از هواپیما برای رسیدن به مقصد استفاده کنند. ولی واقعیت این است که مسافرت‌های هوایی باعث شده مقاصد گردشگری به‌شدت متفاوت‌تر از گذشته باشند. در حال حاضر بسیاری از مقاصد گردشگری بسیار دور هستند که فقط با هواپیما امکان رفتن به آن جا وجود دارد. مسافرت‌های کاری هم در بسیاری از مواقع با هواپیما انجام می‌شود تا شرکت‌ها زمان و در واقع هزینه کمتری بپردازند.  

کشتی‌های تفریحی: از کشتی‌های تفریحی معمولاً برای مسافرت‌های آبی کوتاه مدت و در حدود یک هفته استفاده می‌شود. در سال‌های اخیر استفاده از کشتی‌های تفریحی رواج بیشتری پیدا کرده. کشتی‌های مسافرتی هم زمان با حرکت کردن به سمت مقصد، امکانات تفریحی زیادی برای مسافرانش فراهم می‌کند و «لذت بردن از مسیر» را به واقعیت تبدیل می‌کنند. در سال 2015 حدود 22.2 میلیون نفر برای مسافرت، کشتی‌های تفریحی را انتخاب کردند. این طریق مسافرت کردن از سال 1990 7 درصد رشد سالانه داشته است. 
بیشتر کشتی‌های تفریحی در دریای کارائیب و مدیترانه، آلاسکا و شمال اروپا (در تابستان) حرکت می‌کنند. کشتی‌های تفریحی سود زیادی برای شرکت‌ها دارند و یکی از دلایلش کم بودن رقبا و تقاضای نسبتاً زیاد است. مثلاً دو شرکت Carnival Corporation و Royal Caribbean Cruises 70 درصد از سهم بازار را در اختیار دارند. بیشتر بخش مسافرت با کشتی مسافرتی در واقع مربوط به خود کشتی یا جزیره مقصد می‌شود. جزیره مقصد معمولاً در اختیار همان شرکت اداره کننده کشتی مسافرتی، است. سود زیاد این شرکت‌ها باعث شده که این روزها شاهد کشتی‌های مسافرتی مجلل و شاهانه باشیم. 

روش‌های گردشگری و برگزاری تور
روش مسافرت را می‌شود به دو دسته کلی تقسیم کرد: اول به‌صورت مستقل و شخصی دوم به‌صورت دست جمعی.

به‌صورت شخصی و مستقل: منظور روش‌هایی است که خود گردشگر باید از صفر تا صدش را به عهده بگیرد. یعنی گردشگر خودش برنامه سفرش را می‌ریزد. بیشتر مواقع این حالت وقتی اتفاق می‌افتد که مسافرت با استفاده از خودروی شخصی باشد. ولی گرفتن بلیت و استفاده از اتوبوس، هواپیما، قطار و ... هم می‌تواند جزو این دسته محسوب شود. حتی گردشگر می‌تواند به‌صورت انفرادی بخواهد سوار کشتی تفریحی شود و همراه با جمع دیگری نباشد. 

تور و مسافرت دسته جمعی: بسیاری از مسافرت‌ها به این شکل برگزار می‌شود، همان تور مسافرتی. در بیشتر تورهای مسافرتی از اتوبوس یا هواپیما استفاده می‌شود.
در گذشته که گردشگری مخصوص افراد ثروتمندتر بود، مسافرت‌ها بیشتر به‌صورت شخصی و مستقل انجام می‌شدند. ولی بعدتر افزایش تعداد گردشگران باعث شد که شرکت‌هایی برای برگزاری تور دست جمعی ایجاد شوند. 
البته در سال‌های اخیر با رایج شدن روش‌های رزرو آنلاین و امکانات دیگر برای برنامه ریزی، مسافرت‌های شخصی و مستقل مجدداً رشد داشته‌اند. چون حالا هر فرد می‌تواند تمام فرآیند رزرو هتل، بررسی جاده‌ها و مسیر و ... را خودش انجام دهد. 

مسافرت هوایی: این روش به‌شدت وابسته به فصول سال است! تابستان، اوج مسافرت‌های مردم جهان است و سفر با هواپیما هم در این فصل بسیار رونق پیدا می‌کند. در این فصل حتی شرکت‌ها مجبور می‌شوند هزینه‌های زیادی برای تهیه امکانات و تجهیز بیشتر کنند تا بتوانند پاسخگوی این میزان از نیاز بازار باشند. این وضعیت باعث می‌شود که پای پرواز چارتر هم به میان آید و شرکت‌های مسافرتی و توریستی پروازهای چارتر (پرواز دربستی) می‌گیرند. از نظر جهانی، پروازهای چارتر در زمستان به مناطق استوایی مثل مکزیک و کارائیب است و در تابستان به سمت اروپا. 

کشتی‌های تفریحی: استفاده از کشتی‌های مسافرتی هم مثل هواپیما فصلی است. بسته به فصل، معمولاً مقصد کشتی‌های مسافرتی هم تغییر می‌کند. در زمستان، کشتی‌ها بیشتر در کارائیب هستند و در طول تابستان کشتی‌های تفریحی راهشان را به سمت مدیترانه، آلاسکا، نروژ و ... کج می‌کنند. 

ثبت درخواست