ویزا چیست؟

ویزا (Visa) یا روادید به طور خلاصه به معنی اجازه ورود به کشور یا کشورهای دیگر، با هدف وشخص و برای مدت زمان معین می باشد. این اجازه به صورت یک برچسب یا مهر در گذرنامه فرد متقاضی زده می شود و این مهر ها و برچسب ها جزو سابقه فرد حساب شده و در صدور ویزاهای بعدی بسیار موثر می باشد. جالب است بدانید که برای گرفتن ویزای بعضی از کشورها داشتن تاریخچه سفر قوی ( travel history ) شرط اخذ ویزای آن کشورها می باشد.

نحوه صدور ویزا در کشور های مختلف

بعضی از کشور های دنیا ، طی یک قرارداد با هم پیمانی امضا می کنند که طی آن شهروندان آن کشورها بدون نیاز به ویزا می توانند بین این کشورها سفر کنند. آشکار ترین مثال آن 26 کشور اروپایی که به کشورهای حوزه شینگن معروف هستند می باشد . شهروندان این 26 کشور می توانند براحتی در این کشورها سفر کنند . به عبارت دیگر برای ورود به این 26 کشور فقط به یک ویزا نیاز دارید که نام آن ویزای شینگن است.

پس مشخص می شود که کشور های دنیا در برخورد با شهروندهای ایرانی و نحوه صدور ویزای آنها برای ورود به آن کشورها به سه دسته تقسیم می شوند:

.1کشورهایی که برای ورود به آنها نیاز به ویزا نداریم.

.2کشورهایی که برای ورود به آنها نیاز داریم که ویزای آنها را قبل از وروذ به کشورشان، اخذ کنیم.

.3کشورهایی که برای ورود به آنها نیاز به اخذ ویزا داریم ولی ویزای آنها در لحظه ورود به آنها صادر می شود.

از جمله کشور هایی که برای ورود به آنها به ویزا نیاز نداریم ( البته با هدف توریستی و گردشگری ) می توان ارمنستان ، مالزی ، ترکیه ، گرجستان ، دومینیکا و ... را نام برد.
بعضی از کشور هایی که ویزای لحظه ورود یا visa on arrival صادر می کنند عبارتند از لبنان ، تاجیکستان ، بولیوی ، مالدیو و ...

البته این کشورها و اطلاعات مدت اقامت آنها دائما تغییر می کند و هنگام سفر باید به طور کامل و مشاوره صحیح اقدام به سفر کنید.

باقی کشور های دنیا (به جز کشور های این دو دسته) از جمله کشور هایی هستند که برای ورود به آنها نیاز به ویزا دارید. متاسفانه بیشتر این کشورها برای صدور ویزا و ورود شهروندان ایرانی به خاک کشورشان ، سخت گیری های زیادی دارند. ولی اگر افراد آگاه و متخصص به شما مشاوره بدهند، اخذ ویزای تمامی این کشورها ، امر محالی نیست و در بعضی از موارد بسیار آسان است و با سهولت انجام می پذیرد. مشاوران امور ویزا شرکت پردیس گردشگری راه سلامت ، در کنار شما خواهند بود تا در کسب تجربه سفری خاطره انگیز و لذت بخش، با شما شریک و سهیم باشند . پس اگرقصد اخذ ویزا دارید، ما را در جریان بگذارید، و باقی کار را به ما بسپارید.

انواع ویزا از لحاظ هدف سفر

هر شخصی که می خواهد به کشورهای خارجی سفر کند باید هدف سفر خود را مشخص کند و بر حسب نوع سفر خود اقدام به دریافت ویزا کند، چرا که ویزاهای انواع مختلفی دارند و روند دریافت هر کدام از آنها متفاوت است. در اینجا به طور مختصر به توضیح آنها می پردازیم.

ویزای توریستی یا ویزای تفریحی و گردشگری

ویزای توریستی یا Tourist Visa با هدف تفریح و گردشگری صادر می شود و انجام هر کار دیگری از جمله تجارت و کار و ... با آن ممنوع است. (01) معمولا مدت زمان آن (با توجه به قوانین هر کشور) بین 15 روز تا 6 ماه است . یکی از روش های متداول برای مسافرت ، اخذ ویزای توریستی است. این ویزا مرسوم ترین نوع ویزا برای اخذ است .حقیقتی که باید بدانید این است که شما باید حتما قبل از اتمام اعتبار این ویزا ، از کشور خارج شوید. در غیر این صورت اقامت شما در کشور مقصد غیرقانونی تلقی شده و مطابق با قوانین آن کشور با شما برخورد خواهد شد. و در آینده برای اخذ ویزا از همان کشور یا کشور های دیگر ، یک امتیاز منفی محسوب می شود.

ویزای کار:

ویزای کار یا Work Visa از محبوب ترین انواع ویزا نزد ایرانیان است. با اخذ این ویزا ، دارنده آن می تواند در کشور مقصد ، کار کند و همچنین با داشتن این ویزا، متقاضی اجازه اقامت موقت نیز خواهد داشت.دو مزیت مهم این ویزا، آن را بسیار محبوب کرده است. اول اینکه اگر با این ویزا، یک مدت مشخصی را کار کنید، امکان اخذ اقامت دائم برای شما فراهم می شود. و دیگر اینکه طی زمان کوتاهی ، می توانید برای خانواده تان نیز اقامت دریافت کنید. البته ویزای کار هر کشوری شرایط خاص خودش را دارد که در جایش به تفصیل بیان خواهیم کرد.

 

ویزای تحصیلی یا ویزای دانشجویی:

کسانی که قصد دارند در یکی از دانشگاه های یک کشور خارجی ادامه تحصیل دهند، لازم است که ویزای تحصیلی یا Study Visa را از آن کشور خارجی ، اخذ کنند.دروقع ویزای تحصیلی ، به متقاضی آن، اجازه تحصیل واقامت تا پایان دوران تحصیل را می دهد. پس از ویزای توریستی و ویزای کار،این ویزا بیشترین متقاضی را در ایران دارد.

ویزای تجاری و بازرگانی یا ویزای کسب و کار:

ویزای تجارت یا Business Visa معمولا برای تجاّر و بازرگانان که قصد تجارت با شرکت های کشور مقصد را دارند، صادر می شود. همچنین شرکت در همایش ها و جلسات مربوط به کسب و کار نیز، نیازمند اخذ این ویزا می باشد. با داشتن ویزای تجاری شما در کشور مقصد نمی توانید استخدام شوید و برای اینکار نیازمند ویزای کار هستید. به طور عادی مدت زمان ویزای تجاری بین 1 ماه تا 3 ماه می باشد.

ویزای پزشکی یا ویزای درمانی:

ویزای پزشکی یا Medical Visa ، به متقاضی آن اجازه می دهد تا در کشور مقصد ، معالجه و درمان شود و یا تحت عمل جراحی قرار بگیرد. مدت زمان این ویزا حداکثر 90 روز است.

ویزای ملاقات اقوام:

ویزای ملاقات اقوام یا Family Visit ، همانطور که از نامش پیداست، برای ملاقات با فامیل درجه 1 یا درجه 2 که در کشور مقصد ، مقیم هستند صادر می شود. این ویزا معمولا 6 ماه اعتبار دارد . همچنین معمولا به صورت چندگانه یا multiple  صادر می شود که طی آن در مدت زمان اعتبار آن ویزا ، شما می توانید به دفعات به آن کشور سفر کنید.

 

ویزای ترانزیت:

ویزای ترانزیت یا Transit Visa به مسافران اجازه می دهد برای تعویض هواپیما یا ... در فرودگاه یا آن شهر میانی ، برای مدت زمان بسیار کم و فقط به منظور عبور از آن کشور ، در آنجا اقامت کوتاهی داشته باشند.

ویزای هنرمندان :

ویزای هنرمندان یا artist visa برای هنرمندان و تیم همراه آنان و برای برگزاری کنسرت یا شو یا یک رویداد تبادل فرهنگی صادر می شود.

ویزای ورزشی :

ویزای ورزشی یا Sports Visa به ورزشکاران و مربیان آنه تعلق می گرد که یا به صورت موقت و برای شرکت در یک مسابقه می باشد و یا به صورت دائم و برای اخذ شهروندی کشور مقصد انجام می گیرد.

 

ویزای زیارت :

ویزای زیارت یا Pilgrimage Visa ، معمولا با هزینه ای بسیار کم و در مدت زمان بسیار سریع ، به منظور زیارت از اماکن مذهبی و زیارتی صادر می شود . ویزایی که برای زیارت اماکنی چون کعبه در عربستان یا حرم امام رضا علیه السلام در ایران یا حرم امام حسین علیه السلام در عتیات عراق از این نوع ویزا هستند.

نکته : برای اخذ هر کدام از این انواع ویزا ، باید به سفارت کشور مربوطه مراجعه کنید و روند اخذ ویزا را انجام دهید. یا اینکه می توانید این کار را به متخصصین ما بسپارید و با خیال راحت به فکر فراهم آوردن شرایط سفر خود باشید. شرکت پردیس گردشگری راه و سلامت با تکیه بر تجربه و دانش خود ، اخذ ویزا را تبدیل به کاری سهل و بی دغدغه می نماید.

ثبت درخواست